Avgustovski vroÄinski val 2017
V minulih letih je vroÄina svoj viÅ¡ek pogosto dosegla v avgustu in enako se je zgodilo tudi letos. Tako so bile v poletjih 2011, 2012 in Å¡e posebej 2013, ko so bili marsikje po Sloveniji izmerjeni novi postajni ali celo državni temperaturni rekordi, najviÅ¡je temperature zraka izmerjene v avgustu. Na Zaplani v minulem, letos že Äetrtem vroÄinskem obdobju sicer ni bilo izmerjenih novih temperaturnih rekordov, kljub temu pa se bo vroÄina, poleg dejstva, da je bilo 40 °C ponekod po Sloveniji izmerjeno v treh dneh zapored, vsaj tistim nekoliko vestnejÅ¡im opazovalcem vremena vtisnila v spomin po nekaterih drugih zanimivih znaÄilnostih.
Med letoÅ¡njo vroÄino je, vsaj v posameznih dneh, nadmorska viÅ¡ina posamezne vremenske postaje Å¡e posebej malo vplivala na izmerjeno najviÅ¡jo dnevno temperature zraka. V nekaterih primerih je bilo namreÄ v Ljubljani podnevi hladneje kot na 400 m viÅ¡je ležeÄih merilnih mestih na Notranjskem (Babno Polje, Bloke) in na Vrhniki je bila temperatura podobno visoka kot na vrhu Nanosa (1240 m).
Na izmerjeno temperaturo zraka na nekem obmoÄju vpliva veÄ dejavnikov, kot so lastnosti tal, lokalni vetrovi, trenutna oblaÄnost, relief in drugi. Letos je bila prisotna izrazita suÅ¡nost predvsem na jugu Notranjske, manj pa severneje v okolici Logatca. K raznovrstnim temperaturnim razmeram pa so imeli najveÄji vpliv razliÄni vetrovi, ki so bili posledica t.i. konvergence vetra. To je obmoÄje stekanja razliÄnih vetrov, pri Äemer se najveÄkrat ob brezvetrju ozraÄje Å¡e posebej moÄno segreva. Lokacija konvergence se iz dneva v dan spreminja.
Za Primorsko je denimo znaÄilno, da se tekom dneva ob ustaljenem vremenu meÅ¡ata dve zraÄni masi. Dopoldne pogosto prevladuje veter vzhodnih smeri iznad celine in prisotno je moÄno ogrevanje. Podnevi to obmoÄje preplavi morska zraÄna masa z zahoda in ozraÄje se ne ogreva veÄ tako intenzivno. Morska zraÄna masa najveÄkrat seže v Vipavsko dolino ali do Postojne. Ob primernih pogojih ta zraÄna masa, katero lahko spremlja linija kumulusne oblaÄnosti, zajame tudi Logatec, kjer pogosto postane bolj vroÄe kot na Primorskem. V Ljubljanski kotlini lahko Å¡e vedno vztraja manj vroÄa zraÄna masa z vzhodnikom in tako se dogaja, da postane obmoÄje najveÄje vroÄine ravno okolica Logatca.
V minulem vroÄem obdobju je bil južni del Notranjske pogosto pod vplivom konvergence ali bolj vroÄe zraÄne mase zahodno od nje, medtem ko je bila okolica Logatca, Å¡e bolj pa Zaplana nekajkrat pod vplivom zraÄne mase vzhodno od konvergence. Zaradi razliÄne stabilnosti zraÄne mase v viÅ¡inah najhujÅ¡a vroÄina tudi ni povsod segla do nižin, kar se je v petek, 4. avgusta pokazalo predvsem na primeru ÄŒrnomlja in Cerkelj ob Krki, dveh dokaj bližnjih vremenskih postaj na enaki nadmorski viÅ¡ini, ki pa sta tega dne ob enakih vremenskih pogojih dosegli precej razliÄen maksimum (40 oz. 36 °C).
Potek vremena je bil specifiÄen prav vsak dan tekom vroÄinskega obdobja:
1. avgust je zaznamoval precej pozen obrat vetra na zahodnik, na Zaplani in na Vrhniki je bilo manj vroÄe kot na viÅ¡jih vremenskih postajah drugod na Notranjskem. V Logatcu (487 m) se je ogrelo na 34,3 °C, na Vrhniki (370 m, lokacija postaje nad mestom) do 33,5 °C in na Zaplani (566 m) do 32,6 °C.
2. avgusta je na Zaplani ves Äas pihal jugozahodnik, prav neverjetno pa je, da je nekaj kilometrov stran, na Vrhniki, Å¡e do poznega popoldneva pihal vzhodnik. V Logatcu se je ogrelo do 36,1 °C, na Zaplani do 36,0 °C in na Vrhniki le do 33,5 °C. Na Ulovki nad Vrhniko (795 m), skoraj 500 m viÅ¡je, je bilo z 32,1 °C le malo hladneje. V Polhograjskem hribovju je jugozahodnik moÄno zakasnil in tam je bilo v Topolu (695 m) podobno vroÄe kot na viÅ¡ji Ulovki. Hkrati so bili na južnem Notranjskem zabeleženi novi postajni temperaturni rekordi okrog 35 °C (Babno Polje 755 m, Bloke 718 m). ZveÄer je nevihtni piÅ¡ iz neviht nad osrednjo Slovenijo ohladil ozraÄje tudi na obmoÄju logaÅ¡ke obÄine.
3. avgusta je vroÄina minila v znamenju vzhodnega vetra in kraji severno od Logatca, kjer se je zahodnik pojavil Å¡ele pozno zveÄer, so bili opazno hladnejÅ¡i od nekaterih viÅ¡jih vremenskih postaj. V Logatcu je bilo 33,6 °C, na Zaplani 32,1 °C in na Vrhniki 33,8 °C. Postojna (533 m) je na podobni nadmorski viÅ¡ini kot Zaplana beležila kar 35,6 °C, tudi Medvedje Brdo nad Logatcem (788 m) je bilo toplejÅ¡e s 33,2 °C. Na Babnem Polju je bilo s 35,2 °C komaj kaj hladneje kot v Postojni.
4. avgust se je priÄel z vzhodnim vetrom, obrat vetra na zahodnik pa je bil veliko kasnejÅ¡i od priÄakovanj. ZraÄna masa z zahodnikom je Zaplano dosegla približno pol ure kasneje kot Logatec, v tem Äasu pa je temperaturna razlika med postajama narasla na vsaj 3 °C. Ob obratu vetra se je nato na Zaplani ogrelo celo nekoliko bolj kot Logatcu. Logatec je beležil 36,3 °C, Zaplana 36,4 °C, Petkovec pri Logatcu (543 m) 36,7 °C, Vrhnika 36,4 °C, Ulovka 32,7 °C in Postojna 35,7 °C. NoÄ je bila zelo topla, na Medvedjem Brdu se je ohladilo le do 22,9 °C, na Ulovki pa se temperatura ni spustila niti pod 23,4 °C.
5. avgusta je zapihal okrepljen vzhodnik in težiÅ¡Äe vroÄine se je preselilo na Primorsko. Na vremenskih postajah, ki so ob Å¡ibkem vzhodniku navadno toplejÅ¡e od obmoÄja Logatca, tokrat zaradi veÄje hitrosti vetra ni bila izmerjena veliko viÅ¡ja temperatura zraka. V okolici Logatca se je ogrelo do okrog 32 °C, vetroven in soparen veÄer pa je naznanjal toplo jutro.
6. avgusta se je topla noÄ pojavila tudi ponekod v nižjih legah. Z 21,1 °C je bila noÄ na vremenski postaji Zaplana druga najtoplejÅ¡a doslej in peta s temperaturo viÅ¡jo od 20 °C od priÄetka meritev. NoÄno ohlajanje je proti jutru ovirala oblaÄnost, predvsem pa vzhodni veter. V zatiÅ¡nem mraziÅ¡Äu Dolinca je zato izmerjeno 14,6 °C. Topla noÄ je bila tudi na Medvedjem Brdu in na Ulovki, vendar ni bilo veÄ tako toplo kot 4. avgusta. V Logatcu se je temperatura spustila nekoliko pod 20 °C. V severnem delu logaÅ¡ke obÄine in na Vrhniki se je zveÄer vroÄinski val zakljuÄil z nevihto in debelo toÄo.
Viri:
- podatki lastnih in vremenskih postaj Društva za raziskovanje vremena in podnebja
- ARSO-meteo.si
- Slovenski meteorološki forum