Vreme na Zaplani v zimi 2020/2021
MeteoroloÅ¡ka zima zajema mesece december, januar in februar. LetoÅ¡nje trimeseÄje je bilo v osrednji Sloveniji za 2 °C toplejÅ¡e od dolgoletnega povpreÄja 1981-2010. Dvema suhima in sonÄnima zimama je letos sledila bolj mokra in predvsem oblaÄna razliÄica, v vseh primerih pa gre le za razliÄne odtenke zelo toplih zim. ÄŒeprav je prevladoval dež je bila zima vendarle nekoliko bolj snežena od lanske.
Zima 2020/2021 je bila s povpreÄno temperaturo zraka 1,6 °C peta najtoplejÅ¡a v merilni zgodovini Zaplane. Z meseÄno temperaturo pod lediÅ¡Äem je bil najhladnejÅ¡i januar, najtoplejÅ¡i pa mesec februar. PrviÄ po dveh letih so bile izmerjene vrednosti temperature pod -10 °C. Zaradi prevladujoÄega ciklonalnega vremena je bilo intenzivno ohlajanje v jasnih noÄeh redkejÅ¡e in temperatura je manjkrat padla pod 0 °C kot v minulih dveh, prav tako toplih zimah. Ko se je temperatura vendarle spustila pod lediÅ¡Äe je ta zaradi oblakov ali megle lažje vztrajala pod 0 °C tudi Äez dan, na kar kaže veÄje Å¡tevilo ledenih dni.
Zima 2020/2021 na Zaplani v primerjavi s preteklostjo.
ViÅ¡ina padavin je bila nadpovpreÄna in padavin je bilo veÄ kot v zadnjih dveh zimah skupaj. Padlo je 556,8 mm dežja in snega, kar predstavlja 160 % dolgoletnega povpreÄja. NajveÄ padavin je bilo v izjemno oblaÄnem in meglenem decembru, ko se je ob hitrem menjavanju hladnejÅ¡ih in toplejÅ¡ih obdobij krajevno na Zaplani pojavil tudi žled. Snežna odeja je pokrivala tla 38 dni in maksimalno viÅ¡ino 34 cm je dosegla v zaÄetku decembra. Pogosto je deževalo pri temperaturi malo nad 0 °C in tudi v primeru sneženja je snežna odeja najveÄkrat komajda prekrila travnike. Najbolj zimska je bila sredina januarja, ko je okoli 10 cm debela snežna odeja ob obilici sonca vztrajala dva tedna. Kako zasnežena bo letoÅ¡nja zimska sezona bomo presojali po izteku pomladi, saj na Zaplani neredko sneži tudi Å¡e marca in celo aprila.
V spodnji tabeli so zbrani statistiÄni podatki za vremensko postajo Zaplana (reprezentativna za obmoÄje Spodnje Zaplane), Ulovko (najviÅ¡ja toÄka Zaplane) in mraziÅ¡Äe Dolinca. Tabela prikazuje Å¡tevilo hladnih dni (najnižja dnevna temperatura je nižja ali enaka 0 °C), ledenih dni (najviÅ¡ja dnevna temperatura je nižja ali enaka 0 °C), mrzlih dni (najnižja dnevna temperatura je nižja ali enaka -10 °C), absolutno najnižjo oziroma najviÅ¡jo zimsko temperaturo (T min in T max), zimsko povpreÄje minimalne oziroma maksimalne dnevne temperature (Tmin povp in Tmax povp) ter povpreÄno zimsko temperaturo (T povp – dnevno povpreÄje je izraÄunano iz vrednosti temperature ob 7., 14. in dvakratne vrednosti temperature ob 21. uri).
Temperaturni podatki za meteorološko zimo 2020/2021.
Skrajne vrednosti temperature zraka so bile v razmaku približno desetih dni izmerjene v februarju, saj je bilo 15. v mesecu Å¡e -11,5 °C, že 26. dne pa je bil s 18,1 °C presežen absolutni februarski temperaturni rekord. Pogosto oblaÄno vreme se je odrazilo v majhnem Å¡tevilu hladnih dni z najnižjo dnevno temperaturo pod 0 °C. Omenjeni tip vremena se kaže tudi v razliki v povpreÄni temperaturi med Ulovko in Spodnjo Zaplano, ki je bila najveÄja v zadnjem desetletju. V preteklosti je bila namreÄ kakÅ¡na zima na Spodnji Zaplani tudi hladnejÅ¡a od tiste na precej viÅ¡ji Ulovki. HujÅ¡ega mraza nismo doživeli, toda na Spodnji Zaplani so bili po dveh zimah premora vendarle zabeleženi trije dnevi s temperaturo vsaj -10 °C. Najnižja zimska temperatura je bila kljub temperaturni inverziji izmerjena na Ulovki in ne na Spodnji Zaplani, kar kaže na to, da se najbolj mrzel zrak iz viÅ¡in zaradi motenj, najveÄkrat zaradi vetra ali oblakov, ni prenesel v nižje lege. V mraziÅ¡Äih je bilo veliko manj mrzlih dni kot v preteklih dveh zimah, se je pa po lanski nenavadno topli zimi ponovno ohladilo pod -20 °C.