Pojav tople noÄi, 23. junij 2017
O topli ali tropski noÄi govorimo, ko se na nekem obmoÄju najnižja noÄna temperatura zraka 2 m nad tlemi ne spusti pod 20 °C. Tople noÄi so znaÄilne zlasti za urbana srediÅ¡Äa, pa tudi nekoliko vzpeti svet, od koder se ponoÄi težji hladen zrak spuÅ¡Äa v nižje ležeÄe doline. Lahko so posledica prevelike prevetrenosti ozraÄja ob topli zraÄni masi in prisotnosti noÄnih oblakov, ki ovirajo sevanje toplote tal nazaj v vesolje.
Zaradi vetra in deloma tudi oblaÄnosti se je topla noÄ 23. junija pojavila tudi v krajih, kjer so tople noÄi zaradi nastajanja plasti hladnega zraka ob pojavu temperaturnega obrata sicer redke. Na Spodnji Zaplani je bilo ponoÄi najmanj 20,1 °C, s tem pa je bila na tej lokaciji zabeležena Äetrta topla noÄ od priÄetka meritev leta 2002. Z izjemo doslej najtoplejÅ¡e noÄi 29. julija 2013, ko se je ohladilo le do 21,7 °C, so tople noÄi na Spodnji Zaplani navadno povezane z vrednostmi malo nad 20 °C. Poleg omenjene sta bili topli noÄi na Spodnji Zaplani Å¡e 14. julija 2011 (20,1 °C) in 8. julija 2015 (20,0). Topla noÄ v poletju 2011 se ni pojavila povsod istoÄasno, saj se je julija pojavila le na Zaplani, avgusta pa le v nekoliko nižjih krajih, denimo v Logatcu. Kje so tople noÄi najpogostejÅ¡e kaže podatek, da je bilo na najviÅ¡jem vrhu Zaplane, na Ulovki, samo v poletju 2015 zabeleženih kar 16 toplih noÄi.
DanaÅ¡nja topla noÄ je bila zabeležena skoraj povsod na obmoÄju Logatca in v njegovi Å¡irÅ¡i okolici. Izjema je bila Ulovka z minimalno temperaturo 19,3 °C, Å¡e precej bolj sveže pa je bilo v mraziÅ¡Äih. V mraziÅ¡Äu Dolinca je bilo že pred polnoÄjo izmerjeno 14,5 °C, ob vetru se je temperatura sredi noÄi povzpela na temperaturo okolice (21,7 °C), do jutra pa se je ponovno spustila na 15,7 °C.
Potek temperatura zraka in veter v noÄi na 23. junij 2017.