Nizke jutranje temperature 3. julija 2011

V soboto 2. julija je ob hladni in suhi zračni masi prevladovalo spremenlljivo oblačno vreme. Na vremenski postaji Zaplana se je ogrelo samo do 18,4 °C. Nizke temperature v poletju največkrat spremlja oblačno vreme s padavinami in visoko vlažnostjo ozračja. Tokrat je bilo drugače, saj je bila relativna vlažnost kljub hladnemu vremenu nizka in je padla na 34 %. Taki vremenski pogoji so obetali zelo hladno noč.

V noči na 3. julij so v nižjih plasteh ozračja prevladovali vetrovi severnih smeri, ob katerih se na Spodnji Zaplani pogosto precej ohladi. Noč je bila nevetrovna in jasna, zaradi suhega ozračja se jutranja radiacijska megla ni pojavila. Temperatura je padala zelo enakomerno skozi celotno noč. V meteorološki hišici dva metra nad tlemi se je temperatura spustila do 5,6 °C, kar je druga najnižja julijska temperatura na Zaplani od pričetka meritev jeseni 2002.

Le še 5. julija 2007 je bilo hladneje s 4,7 °C, sam potem ohladitve pa je bil v obeh primerih nekoliko drugačen. V juliju 2007 se je hladno jutro pojavilo tik po obilnih padavinah in ohladitvah dan pred tem, tokrat pa je hladno jutro sledilo suhemu popoldnevu z daljšimi sončnimi obdobji. To dejstvo je pomembno predvsem z vidika temperatur v okoliških mraziščih. V juliju 2007 so bile temperature v mraziščih zaradi visoke vlažnosti ozračja le malo nižje od tistih zunaj mrazišč, tokrat pa se pričakuje, da je temperatura v mraziščih padla pod ledišče. Na podlagi terenskih meritev se je temperatura v mraziščih že ob 21.00 uri zvečer, v času, ko je bilo na zgornji meteorološki postaji 13 °C in se je ohlajanje šele pričelo, gibala okoli 6 °C.

Na zasebni vremenski postaji v najnižjem delu Petkovca pri zaselku Ceste se je ohladilo na 5,3 °C, v Gornjem Logatcu na 4,5 °C, na nekoliko dvignjenem Zaplana – Miznem Dolu na 8,4 °C in na Vrhniki na 6,1 °C. Na agrometeoroloÅ¡ki postaji v Zadlogu nad Idrijo se je ohladilo do 2,8 °C, na samodejni postaji ARSO v Babnem Polju pa do 0 °C. Na uradnih meteoroloÅ¡kih postajah v okolici Zaplane so bile najnižje jutranje temperature sledeče: Ljubljana 9,1 °C, Katarina nad Ljubljano 8,4 °C in Postojna 5,0 °C.

Viri podatkov:

– podatki z zasebnih meteoroloÅ¡kih postaj

– vremenski portal ARSO-meteo.si

– radiosondaža Ljubljana-Bežigrad

– mreža agrometeoroloÅ¡kih postaj MKGP FURS

Leave a Reply

LouiseBrooks theme byThemocracy