Vreme na Zaplani v jeseni 2024
Letošnja meteorološka jesen je v osrednji Sloveniji za pol stopinje Celzija presegla povprecje obdobja 1991-2020. Kljub dokaj suhemu novembru je bila nadpovprecno bogata s padavinami, ki so v manjšem delu padle tudi v obliki snega. Vremensko stabilen november je sicer prekinil obdobje pogostih padavin, ki pa zaradi temperaturnega obrata nižinam v notranjosti Slovenije ni prinesel kaj dosti sonca.
Povprecna jesenska temperatura zraka je bila na vremenski postaji Zaplana 9,9 °C. Za primerjavo je bila doslej najtoplejša jesen 2023 (11,8 °C), najhladnejša pa 2007 (7,7 °C). Najnižja letošnja jesenska temperatura je bila izmerjena 23. novembra (-5,1 °C), najvišja pa 1. septembra (28,7 °C). Prva negativna temperatura na Spodnji Zaplani je bila pri tleh in tudi v meteorološki hišici dva metra nad tlemi izmerjena relativno pozno in sicer 4. novembra. Absolutnih temperaturnih rekordov v letošnji jeseni nismo zabeležili, smo pa po letu in pol docakali prvi hladnejši mesec od dolgoletnega povprecja. November je bil hladnejši, september in oktober pa sta bila toplejša kot obicajno.
Kombinacija snega in žleda v že povsem zimskem jutru 23. novembra.
Padlo je 625,4 mm padavin, kar je 110 % dolgoletnega povprecja. V zadnjem obdobju je bila najbolj mokra jesen v letu 2010 (826 mm), najbolj suha pa leta 2006 (208 mm). September in oktober sta prinesla precej nadpovprecno kolicino padavin, slednji je bil celo najbolj moker doslej, medtem ko je padla v obicajno najbolj mokrem mesecu novembru manj kot polovica povprecnih padavin. 21. novembra je prišlo do nastanka tankega žleda, naslednji dan je snežilo in tako je bil v minuli meteorološki jeseni zabeležen en dan s snežno odejo, ki je bila debela 4 cm. Zaradi meseca novembra so lahko snežne padavine v jeseni že zelo obilne, saj je bilo v omenjenem mesecu v preteklosti veckrat izmerjeno vec kot pol metra snega.
Spodnja preglednica prikazuje število vrocih dni (najvišja dnevna temperatura je višja ali enaka 30 °C) toplih dni (najvišja dnevna temperatura je višja ali enaka 25 °C), hladnih dni (najnižja dnevna temperatura je nižja ali enaka 0 °C), ledenih dni (najvišja dnevna temperatura je nižja ali enaka 0 °C), mrzlih dni (najnižja dnevna temperatura je nižja ali enaka -10 °C), absolutno najnižjo oziroma najvišjo temperaturo (T min in T max), jesensko povprecje minimalne oziroma maksimalne dnevne temperature (Tmin povp in Tmax povp) ter povprecno temperaturo v jeseni 2024 (T povp oz. dnevno povprecje je izracunano iz vrednosti temperature ob 8., 15. in dvakratne vrednosti temperature ob 22. uri po poletnem casu). Termometer v Dolinci meri v mraziscu.
Temperaturni podatki za meteorološko jesen 2024.
Letošnja jesen po številu dni nad oz. pod dolocenim temperaturnim pragom ni prinesla vecjih posebnosti. Bila je opazno hladnejša od lanske, sicer rekordno tople jeseni. Izstopa povprecna minimalna temperatura zraka na Spodnji Zaplani, ki je bila izenacena s tisto na Ulovki, ceprav je zaradi temperaturne inverzije navadno nižja. V preteklosti je bilo hladnih dni pod 0 °C tudi bistveno vec, a tudi veliko manj kot letos. V jeseni 2019 se je celo zgodilo, da jih sploh ni bilo. Na Spodnji Zaplani je prvic zmrzovalo teden dni prej kot v njenih višjih predelih. Ta zamik je lahko v preteklosti znašal tudi en mesec ali vec. Ledeni dnevi z dnevno temperaturo pod 0 °C so bili tudi letos zabeleženi samo na najvišjem merilnem mestu Ulovka. Za mrazisci je še eno z mrazom skromno obdobje, saj je bilo število dni s temperaturo pod 0 °C eno najmanjših v minulih letih. V Dolinci je lanski september prvic v zgodovini meritev (2002) minil brez negativne temperature, letos pa je zmrzovalo ravno zadnji dan v septembru. Najvecji mraz 23. novembra je sovpadel s snežno odejo, ki pa je bila pretanka, da bi se temperatura spustila v bližino -20 °C. 1. septembra je bilo v mraziscu Dolinca izmerjeno nad 30 °C, kar je predvsem posledica mikrolokacije termometra v bližini prisojnega pobocja in zatišja ob vzhodnem vetru, ki je pihal v takratnem obdobju visokih temperatur.