Meteorološka postaja in meritve
Samodejna vremenska postaja je postavljena v naselju Ograje na Spodnji Zaplani na nadmorski viÅ¡ini 566 m, 4 km severno od Logatca in 5 km jugozahodno od Vrhnike. Nahaja se 250 m nad Vrhniko, 90 m nad Logatcem in 235 m nižje od Ulovke, najviÅ¡je toÄke Zaplane. Okolica meteoroloÅ¡ke postaje je deloma travnata, deloma porasla z grmovjem in nizkim drevjem. NameÅ¡Äena je brezžiÄna vremenska postaja Oregon Scientific WMR 200. Postaja ni del državne meteoroloÅ¡ke mreže.
Posebnost mikrolokacije vremenske postaje je lega na stiku z Ljubljanskim barjem. Postaja je izpostavljena vzhodnemu vetru, iz iste smeri pa tudi poboÄni megli in zaradi tega je Zaplana ob vzhodniku, predvsem pozimi in jeseni, bolj meglena in podnevi hladnejÅ¡a od okolice. Lokacija vetromera je manj izpostavljena jugozahodniku. Dnevno se izmenjujeta dva tipiÄna vetrova, in sicer piha podnevi vzhodni veter ter ponoÄi jugozahodnik iznad LogaÅ¡kega polja. Od konca aprila in do zaÄetka oktobra zaradi 25 m oddaljenega bukovega gozda jutranje Sonce z zakasnitvijo obsije merilno mesto. Ob nizkem stanju Sonca pozimi merilno mesto ni osonÄeno ves dan.
Merjene meteorološke spremenljivke
» temperatura zraka
» relativna vlažnost zraka
» višina padavin
» zraÄni tlak
» smer in hitrost vetra
Iz teh so izpeljane (izraÄunane) Å¡e nekatere druge spremenljivke, kot so temperatura rosiÅ¡Äa, temperatura mokrega termometra, obÄutena temperatura zaradi vetra in druge.
Merilniki na meteorološki postaji Zaplana
V meteorološki hišici:
» digitalni termometer in vlagomer WMR200 (2 m nad tlemi)
» klasiÄni termometer za trenutno temperaturo (2 m)
» klasiÄni termometer za minimalno temperaturo (2 m)
» klasiÄni termometer za maksimalno temperaturo (2 m)
» rezervni baterijski registrator temperature (2 m)
Na prostem:
» dežemer WMR200 (1,35 m)
» rezervni klasiÄni dežemer (0,6 m)
» vetromer WMR200 (6 m)
» klasiÄni termometer za minimalno temperaturo (5 cm)
Podatki in delovanje meteorološke postaje
» digitalni termometer WMR200 je bil glede na živosrebrne in alkoholne termometre umerjen s postopkom doloÄitve temperaturnega odmika (vse izmerjene vrednosti se samodejno popravijo za -0,2 °C) in odstranitvijo plastiÄne zaÅ¡Äite, ki termometer varuje pred Soncem in padavinami. To vlogo na VP Zaplana namreÄ opravlja lesena meteoroloÅ¡ka hiÅ¡ica, sicer pa je dvojna zaÅ¡Äita termometra povzroÄala tudi manjÅ¡o odzivnost termometra. Temperaturni odmik se bo predvidoma sproti prilagajal razmeram, saj so lahko razlike med termometri v poletju drugaÄne kot pozimi. Po opisanem umerjanju digitalni termometer odstopa ±0,2 °C, Å¡e za nekaj desetink veÄja razlika pa se lahko, vendar ne vedno, za kratek Äas pojavi ob intenzivnem ogrevanju in ohlajanju, ko se z manjÅ¡o zakasnitvijo digitalni termometer uskladi s klasiÄnimi termometri.
» temperatura ob vetru (ang. windchill) je temperatura, ki jo obÄutimo zaradi vpliva vetra. Prikazani podatki o vetrni temperaturi temeljijo na novejÅ¡i formuli izraÄunavanja tega indeksa.
» temperatura rosiÅ¡Äa je temperatura, pri kateri se ob ohlajanju zraka priÄne kondenzirati voda. Pri rosiÅ¡Äu malo pod 0 °C se na predmetih zaÄne izloÄati slana, nastajajo oblaÄne ali meglene kapljice. Posebno težko prenaÅ¡amo poletno vroÄino z visokim rosiÅ¡Äem nad okoli 20 °C.
» mokri termometer je pri meteoroloÅ¡kih meritvah s klasiÄnimi instrumenti osnova za doloÄanje vlažnosti zraka. Temperatura mokrega termometra je najnižja temperatura, ki je lahko v danih okoliÅ¡Äinah dosežena z izhlapevanjem vode. Z izhlapevanjem vode se porablja toplota in temperatura okoliÅ¡kega zraka se znižuje. Primer: v suhem zraku se zgornji sloj snežne odeje tali, porablja se latentna toplota in nastane tanka plast mrzlega zraka, ki ohranja snežno odejo. Zato se ne glede na visoko temperaturo zraka snežna odeja pri negativni temperaturi mokrega termometra tali zelo poÄasi. Bolj kot je zrak suh, veÄja je razlika med temperaturo mokrega in suhega termometra, pri Äemer je temperatura mokrega termometra vedno nižja ali enaka temperaturi suhega termometra.
» zadnje izmerjene padavine se nanašajo na zadnji datum z 0,2 mm padavin. Poleg dežja lahko to vrednost pogosto doseže tudi jutranja rosa.
» dnevne ekstremne temperature v tabeli “zaplana.html†se nanaÅ¡ajo na obdobje od polnoÄi prvega, do polnoÄi drugega dne. V meseÄnih statistikah, objavljenih v rubriki STATISTIKE, pa se tako kot na uradnih meteoroloÅ¡kih postajah upoÅ¡tevajo ekstremne temperature od 21. ure prvega, do 21. ure naslednjega dne (22. ure poletni Äas).
» dnevna koliÄina padavin v tabeli se nanaÅ¡a na obdobje od polnoÄi prvega, do polnoÄi drugega dne. V meseÄnih statistikah, objavljenih v rubriki STATISTIKE pa se tako kot na uradnih meteoroloÅ¡kih postajah upoÅ¡tevajo padavine, izmerjene v obdobju od 7. ure prvega, do 7. ure drugega dne (8. ure poletni Äas). Padavine padle 1. januarja se odÄitajo 2. januarja ob 7. uri zjutraj in se pripiÅ¡ejo dnevu meritve. Aprilska koliÄina padavin se nanaÅ¡a na obdobje od 31. marca ob 8. uri zjutraj do 30. aprila ob 8. uri zjutraj.
» dežemer WMR200 ima merilni prag pri 0,2 mm padavin in ni ogrevan. Postavljen je na odprtem, a hkrati zatiÅ¡nem obmoÄju pred vzhodnim vetrom (ki je prisoten pri veÄini padavinskih dogodkov). Dežemer ima globoko vhodno odprtino za kar se da natanÄne meritve moÄnejÅ¡ih padavin in toÄe.
» klasiÄni dežemer je namenjen meritvam snežnih padavin in kontroli delovanja digitalnega dežemera WMR200. Zbrane snežne padavine se tehtajo z natanÄnostjo 1 gram.
» hitrost vetra na grafikonih se lahko razlikuje (je nekoliko nižja) od hitrosti vetra, prikazane v tabeli z vremenskimi podatki. Na grafikonih so namreÄ prikazane minutne vrednosti, v tabeli pa tudi vse vmesne, 14-sekundne vrednosti.
Omejitve pri delovanju meteorološke postaje
» postaja ne meri relativne vlažnosti višje od 98 % in kaže pretirano nizke vrednosti pod okrog 30 % relativne vlažnosti.
» pri temperaturi nižji od -10 °C se meritve relativne vlažnosti zaustavijo.
» pozimi v vlažnem zraku in ob temperaturi pod lediÅ¡Äem vetromer zmrzuje in ne beleži podatkov. TakÅ¡ne vremenske razmere na obmoÄju vremenske postaje nastopajo zelo pogosto.
» hitrost vetra je merjena v dolgih, 14-sekundnih Äasovnih intervalih, zato pogosto niso zabeležene najviÅ¡je hitrosti vetra. Do najveÄjih razlik med izmerjeno in dejansko hitrostjo vetra prihaja ob sunkovitem vetru.
Dostopnost vremenskih podatkov
» rubrika STATISTIKE na spletnem portalu (meseÄna poroÄila)
» vremenski rekordi na meteorološki postaji Zaplana
» podatkovna tabela (posodobitev vsakih 10 minut)
» podatkovna tabela za mobilne naprave (10 minut)
» graf zadnjih 24 ur (10 min)
» graf zadnjih 48 ur (1 h)
» graf zadnji teden (1 h)
» AWEKAS pregled vremenskih postaj (5 min)
» podatki iz mraziÅ¡Ä (posodobitev tedensko ali po potrebi)
Meritve temperature zraka v mraziÅ¡Äih
Å e pred vzpostavitvijo meritev na meteoroloÅ¡ki postaji Zaplana so poleti 2001 stekle prve meritve tudi v okoliÅ¡kih kraÅ¡kih vrtaÄah oziroma mraziÅ¡Äih. Prve sistematiÄne meritve temperature so se leto kasneje z živosrebrnim in kasneje minimalnim alkoholnim termometrom izvajale v bližnjem mraziÅ¡Äu Dolinca. KlasiÄni termometri so omogoÄili vpogled v dnevne temperaturne minimume, za beleženje Äasovnega poteka temperature zraka pa so bili nato v uporabi digitalni registratorji temperature, primerni za meritve na odroÄnejÅ¡ih lokacijah. Vsi termometri so bili in so nameÅ¡Äeni 2 m nad tlemi.
Termometrski zaklon v mraziÅ¡Äu Dolinca.
V kasnejÅ¡ih letih so se priÄele tovrstne meritve izvajati tudi v drugih mraziÅ¡Äih in hribih (Ulovka 801 m, mraziÅ¡Äe DvojÄek v bližini Dolince). Za nove registratorje temperature so bili izdelani termometrski zakloni po naÄrtih Slovenskega meteoroloÅ¡kega foruma. Zakloni so bili izdelani iz petih vrtnih podstavkov, ovitih v aluminijasto folijo, kar se je po primerjavah z zakloni brez folije izkazalo za veliko prednost. Danes je v obeh mraziÅ¡Äih in na Ulovki v uporabi plastiÄni zaklon Onset RS-1, v katerem je termometer HOBO zaÅ¡Äiten pred SonÄevim sevanjem in padavinami. Termometri se od maja 2017 odÄitavajo na daljavo z mobilnim telefonom, v oktobru 2019 pa je bil v mraziÅ¡Äu Dolinca nameÅ¡Äen termometer, ki za samodejni prenos podatkov uporablja mobilno omrežje.
Poleg digitalnih termometrov so zlasti ob hujÅ¡em mrazu v uporabi tudi minimalni alkoholni termometri, ki pokažejo najnižjo izmerjeno temperaturo v nekem obdobju. Prednost klasiÄnih tekoÄinskih termometrov je v zanesljivem delovanju, veliki natanÄnosti, odzivnosti in v mogoÄih meritvah pod -40 °C. Ker se nahajajo na prostem in niso nameÅ¡Äeni v zaklon, so njihovi izmerki nekoliko nižji kot bi bili v zaklonu, Äeprav so izmerjeni toÄno.
Merilniki v mraziÅ¡Äih Dolinca in DvojÄek
» termometer HOBO v zaklonu (2 m), natanÄnost ±0,25 °C pri -40 °C
» termometer HOBO v zaklonu (2 m), samodejni prenos podatkov iz mraziÅ¡Äa Dolinca
» alkoholni termometer brez zaklona (2 m), natanÄnost ±0,3 °C pri -42,5 °C
Alkoholni termometer se je ustavil pri -32 °C. MraziÅ¡Äe DvojÄek, 28. februar 2018.
Meritve višine snega
Meritve se izvajajo s pomoÄjo lavinske sonde ali lesenega mizarskega metra. ViÅ¡ina snega na Spodnji Zaplani je bila do zime 2009/2010 veÄinoma merjena na odprtem in koÅ¡enem travniku. Po veÄ letih meritev se je izkazalo, da izbira te lokacije za meritve snežne odeje ni bila najbolj posreÄena in da le-ta pogosto ne odraža snežnih razmer, ki sicer vladajo v bližnjih naseljih Zaplane. Omenjena lokacija je zaradi odprtosti bistveno bolj prevetrena od bližnje okolice, kar ima velik vpliv na viÅ¡ino snežne odeje. V Äasu zmernega vzhodnega vetra je sneg spihan in veter lahko v kratkem Äasu odnese veÄ centimetrov snega ter ga odlaga v bližnjo kraÅ¡ko vrtaÄo. V primeru jugozahodnih vetrov je lokacija precej prevetrena in tako se ob odjugah z izrazitejÅ¡im vetrom sneg precej hitreje tali, kot v manj prevetreni okolici. Vetrovnost lokacije se je Å¡e poveÄala s posekom bližnje mejice. V nekaterih primerih je bila snežna odeja preoblikovana tudi pod vplivom ljudi (primer razliÄnih zimskih Å¡portov). Zaradi navedenih vzrokov se nahaja novo merilno mesto za sneg pri sami meteoroloÅ¡ki postaji Zaplana, kjer pa meritve Å¡e ne dolgo nazaj v preteklosti zaradi prevelike poraÅ¡Äenosti sploh niso bile mogoÄe. Merilno mesto je bistveno manj izpostavljeno vetru in je rahlo prisojno, hkrati pa ni ves dan izpostavljeno Soncu.
ObÄasno se izvajajo tudi meritve snežne odeje v mraziÅ¡Äih, predvsem v kraÅ¡ki vrtaÄi pod sedanjim Äebelnjakom in v mraziÅ¡Äu Globoka dolina v bližini Jezerca. Snežna odeja v mraziÅ¡Äih je obiÄajno debelejÅ¡a kot v okolici. Medtem ko v bližnji okolici snega že davno ni veÄ je v mraziÅ¡Äih lahko Å¡e prava zima z debelo snežno odejo. Ob obiÄajnem spomladanskem vremenu se sneg v nekaterih mraziÅ¡Äih Zaplane obdrži tudi do prvomajskih praznikov.