Mraz ob koncu februarja 2018
Pojav hudega mraza na vremenski postaji Zaplana
V vsej merilni zgodovini vremenske postaje je bil hud zimski mraz, kakrÅ¡en se je pojavljal Å¡e v prejÅ¡njem stoletju, zelo redek. Å e redkeje so v primeru mrzlega zraka sovpadli vsi preostali pogoji za moÄnejÅ¡e noÄno ohlajanje, kot so jasno nebo, brezvetrje, snežna odeja in nizka vlažnost ozraÄja. Vso bedo minulih milih zim odslikuje podatek, da na Zaplani veÄjega mraza od tistega 1. marca 2005, ko je bilo izmerjeno -18,5 °C, kasneje ni bilo veÄ niti v katerem od osrednjih zimskih mesecev. Tudi letos smo se z najhujÅ¡im mrazom sooÄili na pragu meteoroloÅ¡ke pomladi.
Po marÄevskem mrazu leta 2005 je sicer bilo nekaj primerov zelo mrzlega zraka, vendar skoraj nikoli niso bili izpolnjeni vsi zgoraj naÅ¡teti pogoji. V februarju 2012 zaradi oblakov in pomanjkanja snega ni priÅ¡lo do nizkih temperatur, podobno pa je bilo tudi v januarju 2017. Tega je sicer zaznamovala nizka povpreÄna meseÄna temperatura, nikakor pa ne izjemen mraz pod -20 °C.
Nenadno ogretje stratosfere
Da se je v Sloveniji v preteklosti izjemen mraz pogosto pojavil v februarju in ne v decembru, kot bi to priÄakovali, ni zgolj nakljuÄje. Nad severnim polom se v stratosferski plasti ozraÄja (veÄ kot 10 km nad tlemi) jeseni ustvari gmota zelo mrzlega zraka s sistemom zahodnih vetrov. Do spomladanskega, takrat že dokonÄnega razpada omenjenega polarnega vrtinca pride navadno v marcu ali aprilu, vÄasih pa se zgodi, da sredi zime pride do njegovega ogretja, nato pa razcepa ali vsaj njegove oslabitve. Pri tem zahodna cirkulacija oslabi, mrzel zrak iznad severnega pola pa se spusti v nižje geografske Å¡irine, najveÄkrat na obmoÄje Severne Amerike in Evrazije, od koder lahko ob ugodnih razmerah doseže tudi Evropo. Posledica sprememb polarnega vrtinca se lahko v nižjih slojih ozraÄja v Evropi pokažejo v povpreÄju dva tedna zatem, pri Äemer pa razcep vrtinca ne pomeni nujno zimskega vremena povsod na obmoÄju severne hemisfere Zemlje, dogajanje v nižjih slojih ozraÄja tudi nujno ne sledi burnim spremembam v viÅ¡ji stratosferi. Dejstvo pa je, da ob veÄjih spremembah polarnega vrtinca pogosteje sledi zimsko vreme kot ne. Do tega pojava najpogosteje prihaja v januarju in v zaÄetku februarja, kar vsaj delno pojasni pojavljanje izrednih zimskih dogodkov v februarju ali celo Å¡e kasneje.
Hud mraz ob koncu februarja 2018
Letos je do razcepa polarnega vrtinca na dve manjÅ¡i jedri priÅ¡lo v dneh okrog 12. februarja in kmalu se je izkazalo, da bomo posledice Å¡e kako obÄutili ravno na obmoÄju Evrope. Mrzel, celinski zrak je priÄel nad naÅ¡e kraje dotekati v soboto, 24. februarja. Pogosto sneženje je bilo posledica dotoka mrzlega zraka nad toplo Sredozemlje, pri Äemer je prihajalo do nastanka obmoÄij nizkega zraÄnega tlaka in padavin, ki so z juga obÄasno zajemale tudi obmoÄje osrednje Slovenije. OblaÄno vreme s pogostim sneženjem je sprva prineslo hud mraz v gorah, Äeprav je bil tudi na vremenski postaji Zaplana v ponedeljek, 26. februarja prisoten obÄutek mraza zaradi vetra okoli -23 °C. V takÅ¡nih razmerah je na Zaplani sicer najbolj mrzlo na razglednem stolpu na Planini nad Vrhniko. NajviÅ¡ja temperatura zraka ta dan ni presegla -10 °C, kar pa je bilo v bližnji preteklosti zabeleženo že nekajkrat. Suh sneg je okrepljen severovzhodni veter prenaÅ¡al v zamete.
Suh sneg z vetrom vpliva na kakovost meritev, saj pogosto oklepa merilne naprave in povzroÄi nezaželeno zmanjÅ¡anje pretoka zraka.
Vpliv mraza se je po nižinah in mraziÅ¡Äih prviÄ pokazal v delno jasni noÄi na 28. februar, ko se je polegel tudi veter. Obdobje izrazitega noÄnega ohlajanja je bilo zaradi veÄerne in nato Å¡e jutranje oblaÄnosti precej krajÅ¡e, kot bi lahko bilo. Na vremenski postaji Zaplana se je ohladilo na -17,4 °C, kar je ena od najnižjih izmerjenih temperatur na tej lokaciji. Je pa izmerjena vrednost najnižja za mesec februar in Äe se pozitivni meseÄni temperaturni rekordi zadnja leta kar vrstijo, pa je bil do tokratnega mraza zadnji negativni meseÄni rekord na Zaplani izmerjen že davnega leta 2010. V okoliÅ¡kih mraziÅ¡Äih se je ohladilo na kar -31 °C, kljub zdaj že moÄnejÅ¡im sonÄnim žarkom pa se ozraÄje podnevi ni segrelo na veÄ kot -8 °C. NoÄ na 1. marec so zaznamovali oblaki in že nekoliko manj mrzla zraÄna masa, zaradi Äesar se temperatura tako na vremenski postaji kot tudi v mraziÅ¡Äih ni spustila veÄ tako nizko kot v noÄi poprej.